NAŠEL JSEM JEŽKA, A CO DÁL?

NAŠEL JSEM JEŽKA, A CO DÁL?

Ježci jsou noční tvorové a vylézají navečer, když se začne stmívat a ráno, když se rozednívá, se v úkrytu uchylují ke spánku.

Pokud jsem ježka potkal navečer při stmívání a ježura se má čile k světu a je to ´macek´, pomoc většinou nepotřebuje. Je ale vhodné mu do křoví nebo tam, kde se vyskytuje, dát misku s vodou a každý večer třeba misku kočičích/psích granulí nebo konzervičku (vhodnější jsou ty pro koťátka/štěňátka – jsou drobnější, tučnější, ale ježek není vybíravý :)

Udělá si tak lepší zásoby tuku před hibernací. Nepohrdne krabicí vystlanou listím, hoblinami, kam by se mohl ukrýt před větrem, denním světlem.

Pokud jsem ježka našel přes den, za světla, je jasné, že ježek potřebuje pomoct. Pro ježky není denní aktivita typická a je tedy buď dezorientovaný, hladový, dehydrovaný nebo zraněný.

V každém případě dbejte zvýšené opatrnosti při manipulaci se zvířetem. Použijte rukavice.

Zraněné či viditelně nemocné/podvyživené zvíře by měla vždy co nejdříve dostat do péče záchranná stanice pro volně žijící zvířata, neprodleně je prosím kontaktujte.

Nejbližší, největší stanicí je záchranná stanice na Praze 8 – tel. 773 772 771. Pro ježečka si přijedou anebo poradí, co dál. Stejně tak dobře funguje i policejní odchyt zvířat, ježka potom převezou, kam bude potřeba.

Pokud je zvíře čilé, nezraněné a chci mu pomoci sám – je vhodné ho odnést domu, kde ho zahřejeme – do papírové krabice na dno dáme ručník, nebo deku, utěrku a do toho schováme pet lahev s teplou vodou. Vložíme ježečka do krabice a přikryjime jinou dekou. Lze použít výhřevné podložky, které budou znát chovatelé exotických druhů ještěrek, želv… Není vhodné pokládat ježka v krabici bez izolace na dně na podlahu/dlaždice, do průvanu, hrozilo by prochladnutí, do výšky, hrozil by pád.

Teprve po zahřátí poskytneme ježečkovi potravu – aneb studené bříško netráví :)

Kočičí granule, konzervičky, vařená vejce, vařené kuřecí v neosolné vodě, vodu.. případně existují různé směsi pro ježky, kde je zastoupena i hmyzí část, možné jsou i piškotky pro hlodavce BEZ CUKRU.. Pokud doma máte jako potravu pro domácí mazlíčky hmyz – moučné červy, zophobasy, šváby, cvrčky.. značka ideál!

Hibernační váha ježka by měla být minimálně 600g, v lepším případě více jak 700g, tehdy jsou ježečci schopni přečkat hibernaci ve zdraví, menší jedinci většinou zimu nepřežijí.

Pokud tedy doma máme ježečka, který má hezkou hibernační váhu, můžeme ježka vrátit na zahradu, nebo do přírody, nejlépe s nějakou ubikací, kam by se mohl schovávat. Pokud to jde, pravidelně mu dopřáváme donášku jídla :)) aby měl z čeho brát živiny, protože hmyzu venku rychle ubývá a ježeček je zimou vyčerpaný, méně a méně aktivní a pak upadá do hibernace.

Pokud doma máme ježečka menšího, který na konci listopadu nebude mít váhu vyšší jak 600-700g, je vhodné se tehdy obrátit na záchrannou stanici, která má dostatečné množství potravy, ale i odblešovacích a odčervujících preparátů a o ježečka se postarají.

Soukromá informace ode mě – ježečci jsou čuníci, smrdí. Nedávejte si je do ložnice :)

Není vhodné je koupat, je to většinou ještě horší. Pokud se zašpiní v domečku, lze ho pod dohledem nechat projít ve vlhké trávě, očistí se.

Spousta venkovních ježků sežere na co přijde, nepohrdnou menšími mrtvými zvířaty, a to i netopýry. Ti jsou ale přenašeči viru příušnic, ježek se nakazí a od něj to lze chytit. Není to pravidlem, stát se to může. Můžou chytit i vzteklinu, poté nakazit neočkovaného psa, kočku.

Pokud tedy ježkovi chci pomoct, ale sám si netroufnu, rovnou kontaktujte prosím záchrannou stanici nebo odchyt zvířat.

Pokud by někdo chtěl ježka ubytovat na zimu, a zkusit ho zahibernovat a nebo ho přes zimu krmit, klidně mě kontaktujte na emailu dita.frantova@seznam.cz, pokusím se poradit, jak na to.

Důležité je určitě vědět, že ježek východní/západní je chráněné zvíře a je proto povinné ho po zimě vrátit do volné přírody. A to na konci dubna, v podvečer i s domečkem, kde byl přes zimu.

Moc děkuji všem, kteří se se mnou pokusí pomoci. Neprolézejte křoviska a nenahánějte ježury, ale koukejte kolem sebe. Mnohdy to stačí. Věřím, že to společně zvládneme, neměl by nám být život kolem nás lhostejný :)